Simpsonovi

26. ledna 2008 v 23:43 | Dr.fonzik |  Seriály
Simpsonovi
Rodištěm Simpsonů se stala Tracey Ullman Show. Tracey Ullman Show byl od roku 1987 do 1990 půlhodinový pořad na TV FOX. Pořad, ve kterém účinkovali Tracey Ullman, Julie Kavner, Dan Castellaneta, Sam McMurray, Joseph Malone a další. Představoval lidem to nejlepší z hudební a komediální scény. Celým pořadem provázela samozřejmě sama Tracey Ullman, která si do pořadu zvala rozmanité lidi.


Simpsonovi byli inspirováni kreslenými příběhy komixu "Life is hell" ("Život je peklo"), které samozřejmě vymýšlel a kreslil sám Matt Groening - tvůrce Simpsonů. Poté se Mattovi ozval James L. Brooks, pozdější výkonný producent Simpsonů, právě kvůli Tracey Ullman Show.


Nejprve chtěl Matt produkovat seriál "Life is hell", nicméně měl problémy s charaktery, které v něm měli účinkovat. Proto se rozhodl udělat takovou normální rodinku, kterou pojmenoval po té své. Jeho otec se totiž jmenoval Homer, matka Marge a jeho dvě mladší sestry Líza a Maggie. Jméno Bart pochází ze slova "brat" (spratek). Během pár dílů se Simpsonovi měnili k lepšímu. Po kratkých skečích Simpsonů se televize FOX rozhodla Simpsony vlastnit. Věděli, že je to riskantní úkol, a tak se rozhodli vyrobit pilotní díl s názvem The Simpsons Christmas special (Vánoce u Simpsonových), který byl v TV vysílán 17. prosince 1989. Tento díl měl grandiózní úspěch. FOX se tedy rozhodl ve výrobě pokračovat, a tak se 14. ledna 1990 v TV objevil první díl nazvaný "Bart the Genius" (na ČT vysílán jako Bartův test). Nyní se Simpsonovi stali nejdéle vysílaným seriálem všech dob.

Zajímavosti:
V roce 1997 překonali předchozí rekord seriálu "Flinstoneovi" ze 60. let o nejdelší animovaný seriál vysílaný v televizi v hlavním vysílacím čase. V roce 2005 se pak stali nejdéle běžícím seriálem vůbec. Postava Barta se v roce 2005 umístila na prvním místě v žebříčku časopisu TV Guide "Deset největších filmových spratků". Homerův výkřik "D´oh!" byl zařazen jako plnohodnotné slovo do Oxfordského slovníku. Dabér Dan Castellaneta ho převzal od Laurela a Hardyho a jejich "Dooooh..."

Seriál drží rekord v počtu hostujících celebrit. Objevili se v něm tři ze čtyř legendárních Beatles. Susan Sarandon a Alec Baldwin v seriálu namluvili jednak sami sebe, a pak také jiné postavy. Elizabeth Taylor se objevila v Simpsonových celkem dvakrát, pronesla však pouhých osm slov. Řada celebrit se toužila do seriálu dostat za každou cenu a často souhlasili s tím, že budou jejich postavy portrétované ne zrovna v dobrém světle.

Simpsonovi nejsou "jen tak nějakým" seriálem. Tvůrci se do něj snaží promítnout obraz současné společnosti. Námětem pro děje epizod bývají proto společenské problémy a fenomény, např. církev, činy vládních představitelů, konzumní styl života, globální oteplování, morální zkaženost lidí, postoje společnosti k různým skupinám obyvatel jako jsou staří lidé, příslušníci určitých ras a národů, homosexuálové...

Téma homosexuality bylo v seriálu řešeno již několikrát. Mezi homosexuály patří například pravá ruka pana Burnse Waylon Smithers. Lesbické sklony v sobě objevila i sestra Marge Simpsonové Selma. Jistou náklonnosti k sobě trpí Homerovi spolupracovníci z elektrárny Lenny a Carl. Homer Simpson je postižen homofóbií, ale přesto nějaký čas žil v jednom bytě s mileneckým párem gayů.

Simpsonovi si mohou dovolit dělat si legraci ze všeho a ze všech. Třeba i z amerických exprezidentů Billa Clintona, George Bushe staršího či Jimmyho Cartera. Vtípkům nebyla ušetřena ani televizní stanice FOX, která seriál vysílá, a dokonce ani její majitel Rupert Murdoch, mediální magnát a jeden z nejvlivnějších mužů světa. Nejčastěji parodovaným filmem je podle tvůrců seriálu snímek Občan Kane, a také díla Stanleyho Kubricka Vesmírná odysea, Osvícení a Mechanický pomeranč.

Další...
Bart nosí ve většině dílů seriálu oranžové tričko. Jeho gumová figurka má ovšem tričko světle modré.

Ve Spojených státech je 121 Springfieldů. Podle všeho však Simpsonovi bydlí ve Springfieldu číslo 122.

Waylon Smithers je homosexuál, který se v epizodě Homerova odysea objevil jako černoch.

Tvůrce Simpsonů Matt Groening načrtl rodinku během patnáctiminutového čekání na producenta Jamese L. Brookse.

Vočko byl kdysi boxer, má srdce transplantované z krávy, umí si vykloubit rameno a neomdlí při tom.

Marge vyhrála 2. místo v soutěži svalovkyň.

Líza je Buddhistka a vegetariánka.

Homer, Bart a Lisa jsou jediné postavy, které pronesou v každé epizodě alespoň jednu větu.

Hlavní postavy mají žlutou barvu údajně proto, aby upoutaly pozornost diváků, kteří přeskakují jednotlivé programy v televizi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama